top of page

למה השלמת משימות פשוטות מרגישה בלתי אפשרית לאנשים שמתמודדים CPTSD ?


מהי הפרעת דחק פוסט טראומטית מורכבת וכיצד היא משפיעה על חיי היומיום?


הפרעת דחק פוסט טראומטית מורכבת היא הפרעה פסיכולוגית הנובעת מחשיפה ממושכת לאירועים טראומטיים, בהם נראה כי בריחה בלתי אפשרית.

שלא כמו הפרעת דחק פוסט טראומטית רגילה, שיכולה לנבוע מאירוע בודד, הפרעת דחק פוסט טראומטית מורכבת היא מתמשכת ומלווה בתחושה של פחד, חוסר אמון וייאוש, ומשפיעה על  היבטים רבים  בחיי היומיום שלהם. מצב זה משפיע באופן משמעותי על יכולתו של האדם לבצע משימות שגרתיות, והופך פעילויות פשוטות לאתגרים גדולים. עבור מישהו החי עם הפרעת דחק פוסט טראומטית מורכבת, ההנעה לפעילויות יומיומיות אינו רק ניהול זמן או משאבים; זהו קרב מתמיד נגד רגשות מכריעים וגוף שנמצא תמיד בכוננות גבוהה. ההפרעה צובעת כל אינטראקציה ומאמץ אישי בגוון הטראומות מהעבר, מה שהופך את הנורמליות למושג שאינו בהישג יד או דורש השקעה מרובה אבל אפשרית להשגה.


מדוע משימות פשוטות מרתיעות עבור אנשים הסובלים מה CPTSD ?


עבור אנשים המתמודדים עם CPTSD , משימות יומיומיות יכולות להרגיש בלתי ניתנות להתגברות. הסיבה לכך טמונה בהשפעת ההפרעה על תפקוד המוח והגוף באופן נורמלי. דריכות יתר - מצב של להיות ערניים כל הזמן לסכנה - צורכת חלק ניכר ממשאביהם הנפשיים והפיזיים. זה משאיר מעט מאוד אנרגיה לפעילויות שלאחרים עשויים להיות פשוטות. יתר על כן, רגשות עזים הקשורים לזיכרונות טראומטיים יכולים להיות מופעלים על ידי משימות יומיומיות, מה שמוביל להימנעות או לדחיינות. שטיפת כלים או יציאה מהבית הופכים לא רק למשימה, אלא לשדה קרב שבו העבר הטראומטי והפחדים מתנגשים עם ההווה, מה שגורם לפעולות פשוטות להרגיש כמו טיפוס על הרים.


כיצד פיתוח מודעות לתסמינים יכולה לסייע בפעילויות יומיומיות?


פיתוח מודעות לתסמינים של PTSD מורכב יכולה לשפר משמעותית את היכולת לנהל פעילויות יומיומיות. על ידי הבנת הגורמים המעוררים הספציפיים ותגובות הקשורות לטראומה שלהם, אנשים יכולים להתכונן טוב יותר ולנווט במצבים מאתגרים. לדוגמה, זיהוי התחלת דריכות יתר או רגשות עזים מאפשר יישום אסטרטגיות התמודדות לפני שתסמינים אלו מחריפים. גישה פרואקטיבית זו יכולה לגרום למשימות להרגיש פחות מרתיעות. יתר על כן, מודעות לתסמינים מטפחת הבנה עמוקה יותר של מצבו של האדם, שיכולה להפחית האשמה עצמית ולהגביר חמלה עצמית. בסופו של דבר, ידע זה מעצים אנשים, נותן להם שליטה על חייהם היומיומיים במקום להיות נשלטים על ידי התסמינים שלהם.


מה תפקידו של שיח (דיאלוג) פנימי חומל?


דיאלוג פנימי חומל משחק תפקיד מרכזי בהתמודדות עם CPTSD. אנשים הסובלים מהתסמונת מתמודדים לעיתים קרובות עם ביקורת עצמית, שיכולים להחמיר את התסמינים ולפגוע בתפקוד היומיומי. על ידי טיפוח קול פנימי חומל ומבין יותר, ניתן להתחיל לנטרל דפוסים שליליים אלו.

 חמלה עצמית מאפשרת נקודת מבט סלחנית יותר כאשר משימות הופכות למאתגרות מדי.  אימוץ חמלה כלפי עצמנו מספק כלי רב עוצמה לריפוי, מה שהופך את ההתמודדות עם אתגרי היומיום לקלה יותר ללא שיפוט עצמי נוקשה. גישה זו מעודדת התייחסות מטפחת להחלמה, בה כל צעד קטן קדימה זוכה לחגיגה, מחזקת את המוטיבציה ואת החוסן.


מדוע התקדמות בצעדים קטנים היא קריטית למוטיבציה?


עבור אלו המתמודדים עם הפרעת דחק פוסט-טראומטית מורכבת, התקדמות בצעדים קטנים אינה רק מועילה - היא קריטית.  על ידי פירוק משימות לחלקים קטנים יותר וניתנים לניהול, אנשים יכולים להשיג הצלחות מוחשיות, אשר בתורן מגבירות את המוטיבציה וההערכה העצמית. גישה זו מחזקת את הביטחון העצמי ותחושת ההצלחה : כל ניצחון קטן בונה ביטחון, מה שהופך את הצעד הבא לבר השגה יותר. 


ליאורה פלד

מלמדת אותך לבחור לסמוך על הקול הפנימי

מתמחה בטראומה מורכבת, חרדות, אוטיזם


רוצים לקבל עדכון על המאמר הבא ? כאן

18 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments


bottom of page