top of page

אוטיזם - תתקדמו, התנדבות, רואים רחוק מה ההבדל ?

עודכן: 9 ביוני

בישראל, שירות צבאי הוא טקס מעבר, אך אנשים על הספקטרום האוטיסטי נתקלים לעתים קרובות באפליה שמנתבת אותם לתוכניות התנדבות במקום שירות חובה. מאמר זה בוחן את הדעות הקדומות והתפיסות המיושנות שמובילות להכוונה מוטעית זו. המאמר בוחן כיצד מקבלי החלטות ופסיכיאטרים תורמים לבעיה, מתווה את ההבדלים בין התנדבות לשירות חובה, ודן בהשפעה על השתלבותם החברתית והתעסוקתית של אנשים על הספקטרום.


אילו דעות קדומות ותפיסות מוטעות משפיעות על גיוס אנשים על הספקטרום האוטיסטי?


אנשים על הספקטרום האוטיסטי מתמודדים לעיתים קרובות עם דעות קדומות ותפיסות מוטעות שפוגעות באופן בלתי הוגן בסיכוייהם להתגייס לצבא. מקבלי החלטות ואנשי מקצוע רבים עדיין מחזיקים בדעות מיושנות, מתוך אמונה שאנשים על הספקטרום האוטיסטי אינם יכולים לתפקד ביעילות במסגרת צבאית. תפיסה מוטעית זו נובעת מחוסר הבנה שאוטיזם מתקיים על גבי ספקטרום, עם רמות תפקוד ועצמאות שונות. בנוסף, קיימת זיהוי שגוי בין שירות התנדבותי לשירות חובה, אשר מתעלם מהיכולות הייחודיות של אנשים על הספקטרום האוטיסטי, אשר יכלו לשגשג בסביבה המובנית של הצבא עם התמיכה המתאימה. דעות קדומות אלו מובילות להדרה מיותרת ולהחמצת הזדמנויות לשילוב.


כיצד מקבלי החלטות ופסיכיאטרים תורמים לבעיה?


למקבלי החלטות ולפסיכיאטרים יש תפקיד משמעותי בבעיות המערכתיות שעומדות בפני אנשים על הספקטרום האוטיסטי בגיוס לצבא. פסיכיאטרים רבים חסרים הכשרה ייעודית באוטיזם, מה שמוביל להערכות המבוססות על פרמטרים לא רלוונטיים כמו שפת גוף, קשר עין וטון דיבור. אנשי מקצוע אלה מפרשים לעתים קרובות באופן שגוי את האותות הללו, שאינם משקפים במדויק את יכולותיהם של אנשים על הספקטרום האוטיסטי.

מקבלי החלטות, המושפעים מתפיסות מיושנות ודעות קדומות חברתיות, נוטים לכוון אנשים על הספקטרום האוטיסטי לתכניות התנדבות, מתוך אמונה שאלו שוות ערך לשירות צבאי. טעות זו נובעת מחוסר ידע והבנה מה הבדלים בין התנדבות לשירות חובה ואיזו הפליה והחרגה הכוונה זו מייצרת. מדוע לכוון באופן כמעט אוטומטי אנשים שמאובחנים על הרצף האוטיסטי, כאשר אנשים רבים על הספקטרום האוטיסטי מסוגלים לחלוטין לשרת בתפקידים צבאיים רגילים עם התמיכה המתאימה. כתוצאה מכך, פעולות אלה מובילות להדרה בלתי צודקת משירות חובה, הנצחת אי שוויון והגבלת הזדמנויות עבור אנשים על הספקטרום האוטיסטי.


מה ההבדלים בין התנדבות לשירות צבאי חובה?


בגיוס חובה - יש טירונות, בהתנדבות - אין טירונות 

בגיוס חובה - החייל יכול לבחור בבסיס סגור או פתוח בהתאם לצרכי הצבא, בהתנדבות בסיס סגור זה לא מקובל ומצריך אישורים מיוחדים.

בגיוס חובה - יש שכר וספירת ימי השירות נספרת גם בתקופת ההכשרה, בהתנדבות לרוב אין הכשרות ובאלו שיש כמו "רואים רחוק" הם ללא שכר ואין ספירה של ימי השירות. 

בגיוס - המסר הסמוי הוא אתה שווה בין שווים, בהתנדבות - המסר הסימוי הוא אתה מוגבל וזה קצה גבול היכולת שלך. 

בגיוס- אתה חייל לכל דבר, בהתנדבות- אתה אזרח שלובש מדי צבא והעמותות /"רואים רחוק" מתפקדת בתור חברת השמה בהתאם לצרכים של הצבא. 

בגיוס - המעטפת פחות צמודה, בהתנדבות זה תלוי עמותה אבל יש מעטפת יותר טובה

 הבדלים אלה מדגישים את הפער ביחס ובהזדמנויות ומחריגים את האוטיסטים


כיצד אפליה זו משפיעה על אנשים על הספקטרום האוטיסטי?


לאפליה בגיוס לצבא יש השפעה משמעותית על אנשים על הספקטרום האוטיסטי. הפנייתם לתוכניות התנדבות במקום שירות חובה פוגעת בתחושת השוויון והשייכות שלהם. הדרה זו עלולה להקשות על השתלבותם בחברה ועל הזדמנויות התעסוקה העתידיות שלהם. היא מנציחה את הסטריאוטיפ שאנשים על הספקטרום האוטיסטי הם פחות מוכשרים, דבר שמשפיע על הדימוי העצמי ועל בריאותם הנפשית. חשוב להבטיח הערכות ראויות והכרה ביכולותיהם כדי לקדם הכללה ולספק הזדמנויות שוות בחברה.


סיכום


אפליה בגיוס לצה"ל משפיעה על השתלבותם בחברה ועל אפשרויות התעסוקה העתידיות של אנשים על הספקטרום האוטיסטי. התמודדות עם דעות קדומות ושיפור תהליכי ההערכה יכולים להבטיח הזדמנויות שוות לכולם.הורים יקרים, מצורפת טבלה השוואה בין האפשרויות הקיימות, המידע שכתוב בטבלה נאסף בעמל רב דרך שיחות עם הורים, ניסיון אישי, ומידע ברשת, יכול להיות שהמידע לא מדוייק או שחלו שינויים בין הכתוב בטבלה ובמאמר לבין המציאות, חובתכם לבדוק ולעלות שאלות מול גורמי המקצוע.רוצים לקבל עדכון על המאמר הבא ? כאן


ליאורה פלד

מטפלת רגשית אנרגטית

בשיטת איזון חיים ודפי הנפש

התמחות בטראומה מורכבת ואוטיזם להורדת הטבלה לחצי כאן
טבלת השוואה בין התנדבות לשירות חובה
.pdf
הורידו את PDF • 93KB

212 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments


bottom of page